SCBWI

Society of
Children's Book Writers
and Illustrators

2020 Regional Conference: Schedule

 

FRIDAY, JANUARY 17, 2020: INTENSIVES

8:00-9:00 AM –Intensives check-in at conference registration desk on second floor (Mezzanine)

9:00-4:00 PM – Intensives

      Picture Book Intensive—Room: Douglas

      Novel Intensive—Room: Constellation

      Illustrator Intensive—Room: Fairchild

Noon-1:00 PM –Lunch for Intensive attendees and faculty in Rickenbacker Restaurant on first floor (receive Friday lunch ticket when you check in at conference registration desk)

 

 

 

FRIDAY, JANUARY 17, 2020: FULL CONFERENCE

3:00-4:30 PM – Check-in at conference registration desk on second floor (Mezzanine) for full conference

 

OPENING SESSION

4:30-4:45 PM – Meet in Ballroom on second floor (Mezzanine) for welcome and faculty introductions

4:45-5:20 PM –Keynote speaker: Tara Lazar

5:20-6:00 PM –First Books Panel

6:00-7:00 PM – Snacks, cash bar, autographs with Tara Lazar and First Book panelists, networking

7:00 PM – Dinner is on your own (See list of nearby restaurants in folder.)

 

NOTE: Friday night’s events are only for those who registered for the FULL CONFERENCE

 

SATURDAY, JANUARY 18, 2020

7:00-8:30 AM – Check-in at conference registration desk on second floor (Mezzanine)

8:00-4:30 PM – ART EXHIBIT: Pick up portfolios no later than 4:45 PM

 

8:30-8:45 AM – Regional team: Announcements.

8:45-9:30 AM –Keynote speaker: Vanessa Brantley-Newton

9:30-10:10 AM –Editor panel: Maria Barbo, Mekisha Telfer, Kristen Nobles, Kaylan Adair

10:10-10:15 AM Lee Bennet Hopkins memorial with Stephanie Salkin and Jude Mandell

 

10:15-10:30 AM – Break

 

10:30-11:15 AM –Keynote speaker: Lynne Kelly

11:15-Noon – Keynote speaker: Sherri Duskey Rinker

 

Noon-1:00 PM – Lunch in hotel’s Rickenbacker Restaurant on first floor (receive Saturday lunch ticket when you check in at conference registration desk)

 

1:00-1:45 PM Agent panel: Molly O’Neill, Erin Murphy, Minju Chang

1:45-2:30 PM –Keynote speaker: Jack Cheng

2:30-2:45 PM –Crystal Kite presentation to Jan Eldredge

 

2:45-3:00 PM – Head to your individual workshop (See map in folder.)

 

3:00-4:15 PM – BREAKOUT WORKSHOP 1:

  1. Tara Lazar—Room: Sikorsky
  2. Sonia Chaghatzbanian—Room: Douglas
  3. Molly O’Neill—Room: Ballroom
  4. Mekisha Telfer—Room: Stinson
  5. Jack Cheng—Room: Constellation

 

4:30-7:00 PM – Critiques in the Clipper Rooms(Please check in 15 minutes before critique.)

 

7:30-11:00 PM –ADVENTURES IN PUBLISHING COSTUME BALL/DINNER DANCE in ballroom on second floor (Mezzanine)

 

NOTE: The ball is only included for those registered for the FULL CONFERENCE or if you purchased a ticket separately for yourself or a guest. You will receive your ticket(s) at the conference registration desk. (Costumes optional)

 

SUNDAY, JANUARY 19, 2020

 

7:45-9:00 AM – Sunday Only check-in at conference registration desk on second floor (Mezzanine)

 

9:00-10:15 AM –BREAKOUT WORKSHOP 2: (See map in folder.)

  1. Lynne Kelly—Room: Kingbird
  2. Erin Murphy—Room: Ballroom
  3. Kaylan Adair—Room: Constellation
  4. Kristen Nobles—Room: Douglas
  5. Lorin Oberweger (PAL Members Only)—Room: Pitcairn

 

10:15-10:30 AM – Break

 

10:30-11:45 AM –BREAKOUT WORKSHOP 3:

  1. Maria Barbo—Room: Ballroom
  2. Minju Chang—Room: Douglas
  3. Sherri Duskey Rinker—Room: Constellation
  4. Vanessa Brantley-Newton—Room: Kingbird
  5. Moira Rose Donahue—Room: Pitcairn

 

11:45-11:55 AM – Head back to Ballroom

11:55-12:30 PM – Contest winners announced, prize drawings, auction, closing announcementsin Ballroom

12:30-1:15 PM – Autograph party in Ballroom